Ligos

Kodėl tirpsta rankos miegant?

Kodėl tirpsta rankos miegant?Kodėl tirpsta rankos miegant?

Tikrai nemalonu kai miegą sutrikdo tirsptančių rankų jausmas. Tikriausiai visi kažkuriuo metu esame atsibudę naktį su “adatėlių” jausmu galūnėse. Tokią ranką sunku valdyti arba sunkesniais atvejais digsta visi pojūčiai. Tačiau netrukus aptirpimas praeina, o mes galime grįžti prie sapnų. Nepaisant to, jeigu problema kartojasi, imame ieškoti jos priežasčių.

Pasirodo dažnas rankų tirpimas miegant gali turėti daugybę priežasčių, todėl dabar ir pabandykime šias priežastis šiek tiek panagrinėti.

1. Viena iš dažniau pasitaikančių, tačiau labai elementarių priežasčių, kodėl miegant tirpsta rankos yra netinkama galvos padėtis. Todėl norint išspręsti šią problemą dėmesį reiktų atkreipti į naudojamą pagalvę – ji neturėtų būti pernelyg aukšta, arba priešingai, pernelyg žema. Kadangi dėl netinkamo pagalvės aukščio kaklas atsiduria iškreiptoje padėtyje ir tai savo ruožtu sukelia kraujotakos problemų. Problemai išspręsti rekomenduojama parinkti tinkamo aukščio pagalvę.Rankų tirpimas miegant (pagalvės)

2. Kitais atvejais, konkrečiai vyrams gali pasireikšti “pirmosios nakties sindromas” kuomet pora miegui įsitaiso lovoje taip, jog merginos galva atsiduria ant vyro žąsto. Ir nors trumpą laiką taip meiliai gulėti gali būti tikrai malonu, tačiau svoris ant rankos trikdo kraujotaką ir ranka gali nutirpti.

3. Dar viena priežastis kodėl naktį gali būti jaučiamas rankos tirpimas jau nėra tokia nekalta ir nepavojinga. Tai reiškinys turintis mokslinį pavadinimą “parestezija” kuomet jausmas galūnėse neapsiriboja tirpimu ar “skruzdėlyčių bėgiojimu” tačiau gali būti juntamas ir niežėjimas, šalčio ar karščio pojūtis.

Gydytojai aiškina, jog šie pojūčiai atsiranda dėl centrinės nervų sistemos, periferinės nervų sistemos arba nugaros smegenų pažeidimo. O taippat periferinę paresteziją gali sukelti vietinės kraujotakos sutrikimas.

Tai sutrikimas kurį turi diagnozuoti profesionalūs medikai, todėl pasireiškus simptomams būtina laiku kreiptis į gydytoją.

Tunelinis riešo sindromas4. Žmonės dirbantys kompiuteriu kartais kenčia nuo sutrikimo kuris yra žinomas kaip tunelinis riešo kanalo sindromas. Dėl mūsų kūno anatominės specifikos dirbant kompiuteriu riešo vidinė dalis dažnai remiasi į kietą paviršių (stalą ar kompiuterio korpusą), o plaštaka tuo metu būna pakelta, nes tokia padėtis reikalinga pelės ar klaviatūros valdymui.

Pasirodo, tokia itin nenatūrali žmogaus rankos padėtis gali turėti rimtų pasėkmių, nes užspaudžiamas nervas ima nykti, ilgainiui atsiranda tirpimo pojūtis bei skausmas. Liga iš tiesų klastinga, kadangi iš pradžų pasireiškia tik epizodiškai, tačiau laikui bėgant problemos tik stirprėją ir pacientą ima kamuoti nuolatiniai skausmai.

Universalaus sprendimo šioje vietoje pasiūlyti tikrai negalėsime, tačiau dirbdami kompiuterių visuomet atkreipkite dėmesį į darbo vietos patogumą bei ergonimiką. Šiam tikslui egzistuoja nemažai ergonominių priedų kurie šiek tiek palengvina rankų apkrovą ilgas valandas praleidžant prie kompiuterio ekrano. Be to, ribokite darbo laiką ir darykite periodines pertraukėles. Rankų atpalaidavimui yra gausybė pratimų bei masažų kuriuos galite atlikti patys ir taip pasirūpinti savo nervų sistemos sveikata.

5. Kitais atvejais bandydami nustatyti kodėl tirpsta rankos miegant medikai atranda įvairiausių stuburo patologijų. Reikia suprasti, jog stuburas saugo vieną iš svarbiausių žmogaus kūne esančių nervų, o stuburo iškrypimas, disko pasislinkimas ar kiti pažeidimai gali kelti grėsmę šio nervo funkcionavimui.

Nervų sistema dažnai siejama su įvariais dilgčiojimais bei galūnių tirpimais todėl pasireiškus panašiems simptomams gydytojų dėmesys dažnai pirmiausiai nukrypsta būtent į paciento nervų tinklą.

Jeigu kamuoja nemalonūs jausmai galūnėse, skauda pečius ar duria šonkaulių srityje, jeigu naktį tirpsta rankos (nors iš esmės, visai nesvarbu ar tai nutinka naktį ar dieną) nepraleiskite šių simptomų pro akis ir laiku pasikonsultuokite su savo šeimos gydytoju.

Apie autorių

Liepa Gradauskaitė

Liepa Gradauskaitė

Manęs dažnai klausia: "Liepa, ar sunku gyventi sveikai?" Atsakau, kad kartais sunku pradėti gyventi sveikiau kuomet turime daug nenaudingų įpročių. Tačiau pradėjus domėtis ir supratus, kad sveikas gyvenimas nėra vien tik draudimai ir apribojimai, bet ir pažinimas, sąmoningumo ugdymas - viskas pasidaro elementaru.

Teksto komentarai

Komentuoti