Naudinga Žinoti

Kaip vaikui numesti svorio?

Kaip vaikui numesti svorio

Kaip vaikui numesti svorio?

 

Pabandykite įsivaizduoti tėvus sakančius, jog jų vaikui reikia numesti svorio. Sunku? Keista ir neįprasta? Bet kodėl? Juk Pasaulio Sveikatos Organizacija (PSO) jau seniai stebi šios problemos padarinius ir įspėja apie kasmet blogėjančią statistiką.

Iš tiesų, tyrimai rodo, kad vaikų viršsvorio problema nuolat auga ir paliečia vis daugiau vaikų. Tačiau Lietuvoje apie vaikų nutukimą vis dar kalbama puse lūpų, tarsi tai būtų patyčios ar kritika vaiko išvaizdos atžvilgiu. Privalu suprasti, jog viršsvorio turintys vaikai ne tik rizikuoja likti nutukę visą savo gyvenimą (net iki 60% atvejų ši taisyklė pasitvirtina) bet ir yra dažniau suserga antro tipo diabetu bei širdies ligomis, turi ortopedinių problemų, kenčia nuo psichinės sveikatos sutrikimų, pasiekia prastesnių rezultatų moksluose ir iš esmės turi mažesnį pasitikėjimą savimi.

Vaikų viršsvoris yra ne tik sveikatos problema, bet tuo pačiu ir socialinė problema turinti neigiamą poveikį vaikų bendravimui ir bendrai psichologinei atmosferai vaikų tarpe. Ne tik tėvai, kelia klausimą kaip vaikui numesti svorio, tačiau dažnai ir patys vaikai susirūpina savo svoriu. Ir deja dažnai šis klausimas keliamas tik tuomet, kada problema yra akivaizdi pačiam asmeniu, šeimos nariams ir aplinkiniams. Sulaukęs neigiamų komentarų vaikas gali jausti gėdą ir nedrįsti kalbėti apie problemą su savo tevais. Toks asmuo dažnai stengiasi neišsiduoti manąs jog turi problemą, vietoje atviro pokalbio ir diskusijos apie viršsvorį ne retai imasi iniciatyvos ieškoti pagalbos savarankiškai, dažniausiai internete ar kituose lengvai prieinamuose šaltiniuse.

Viršsvorio turintys vaikai dažniau serga nei jų bendraamžiai, jie turi prastesnį atsparumą infekcijoms. Smarkiai nutukę asmenys iš esmės labiau linkę į sveikatos problemas. Iš to kyla rimtų ligų rizika, pavyzdžiui, diabeto pavojus. Jau nekalbant apie psichologinius padarinius, patyčias tarp bendraamžių ar dar blogiau, patyčias iš artimų žmonių pusės.

Ir nors vaikai iš esmės yra fiziškai atyvesnė visuomenės dalis, o gyvenimo tempas iš esmės didėja, bendras visuomenės judrumo koeficientas keičiasi į mums nepalankią pusę. Tam žinoma įtakos turi ir didėjantis mobilių įrenginių bei kompiuterių papiltimas tarp jaunų žmonių. O be to, maisto prieinamumas, bei įvairių gastronominių pagundų reklamos rinka auga.

O čia dar prisideda genetika, kuri beja, ne kiekvienam individui lemia vienodai sparčią medžiagų apykaitą, įpročiai, tėvų įtaka bei jų įpročiai, auklėjimo sugebėjimai, ir kiti veiksniai kurie skatina viršsvorio atsiradimą.

Vienas svarbiausių neigiamų veiksnių – netinkama mityba. Konkrečiai, smarkiai apdorotas ir perdirbtas maistas vaikų racione.

Mažai judrus gyvenimo būdas kuris susijęs su laiko leidimu naudojantis pramoginėmis programėlėmis, socialinių tinklų turinio skaitymu/žiūrėjimu irgi ženkliai prisdeda prie vaikų antsvorio atsiradimo.

Retesniais atvejais nutukimas maskuoja įsisenėjusias psichologines problemas su kuriomis negalėdamas susitvarkyti asmuo, skaniau ir daugiau pavalgydamas, kompensuoja savo neigiamus jausmus.

Nustatant nutukimo laipsnį dažnai remiamasi šiuo viršsvorio lygio įvertinimo metodu:

I – 15-25% svorio viršijimas virš normos;
II – 26-50%;
III – 51-100%;
IV – du kartus didesnis ir didesnis už normą.

Dažnu atveju vaikų svorio problemos prasideda nuo tėvų, juk vaikai patys tinkamai negali įvertinti maisto kaloringumo bei pasirinkti tinkamai subalansuoto valgio.

Kalbant apie kūdikius ir vaikus iki vienerių metų amžiaus, gydytojai rekomenduoja laikytis maitinimosi ir poilsio režimo, stebėti augančio vaiko svorį bei atsižvelgti į statistinius duomenis apie kūdikių ūgio bei svorio rodiklius. Be to, vaikams privalu skirti pakankamai laiko, žaisti su jais, sukurti natūralias sąlygas pakankamam judrumui.

Vienas iš efektyvių būdų užtikrinti tinkamą mažiausiųjų kūdikėlių svori yra masažas. Jis ne tik gerina kraujotaką, bet ir skatina medžiagų apykaitą, padeda gerai vystytis plaučių sistemai.

Ikimokykliniais metais vaikams dar sunku kontroliuoti savo maitinimąsi. Vaikui bus nelengva susilaikyti nuo nuolatinių saldžių pagundų jeigu jo akivaizdoje besaikiškai maistu mėgausis suaugusieji. Taigi, prieš imantis griežtesnių veiksmų mažamečių vaikų atžvilgiu, tvarkykite savo racioną. Teisingas maitinimasis ne tik sukurs geresnę aplinką vaikams bet ir padės užtikrinti visos šeimos sveikatos gerovę.

Numesti kilogramus padeda fizinis aktyvumas. Mokyklose apstu su sportu bei fiziniu aktyvumu susijusios popamokinės veiklos tiek berniukams tiek ir mergaitėms. Tereikia pasikalbėti su vaiku ir atrasti jam artimą užsiėmimą. Jūs galite užrašyti vaiką į aerobiką, gimnastiką, bėgimą, į baseiną. Be to, įsitikinkite, jog Jūsų vaikas tinkamai lanko bendrines kūno kultūros pamokas.
Kūno kultūros dėka organizmas bus vystomas teisingai, bus suderinta ir užtikrita gera medžiagų apykaita.

Jaunuoliams mokykloje atsiranda ne tik naujos pažintys, bet ir įvairūs normatyvai, vertinimas, kuris skatina konkurencijos atsiradimą tarp bendraamžių. Todėl mergaitėms ir berniukams svarbu užkariauti autoritetą saviškių tarpe. Deja kartais tai pasireiškia neigiamai ir vaikai stengiasi pelnyti stebėtojų palankumą pašiepdami kitus. Ne retai svoris gali tapti tokių patyčių priežastimi.

Tačiau augančiam organizmui būtina užtikrinti pakankamą kalorijų skaičių bei turtingą maisto medžiagų racioną. Dauguma atveju tikrai galima apsieiti be ženklios mitybos korekcijos (ribojimų), tiesiog protingai padidinus fizinį aktyvumą. Iš tiesų puikių rezultatų per trumpą laiką galima sulaukti pakeitus laisvalaiko praleidimo būdą ar pasitelkus keletą naudingų įpročių tokių kaip kasdienis šuns vedžiojimas, dviračiai, riedučiai, komandiniai žaidimai (tinklinis, futbolas, krepšinis) ar kitaip paskatintas aktyvesnis gyvenimo būdas.

Vaikų tarpe daug blogiau pasiteisina įvairios mankštos, priverstinės treniruotės ar monotoniški užsiėmimai sporto salėje. Tokie kalorijų deginimo užsiėmimai greitai atsibosta ir tampa kančia bei papildoma “nuobauda”. Žymiai dažniau iššaukia neigiamą reakciją ir priešiškumą.

Vaikai nuo 7 – 14 metų jau turi pakankamą valią ir savarankiškumą todėl jiems galima paaiškinti apie viršsvorio kontrolės metodus bei įtraukti juos į raciono sutvarkymo procesą iš meniu pašalinant mažiau natūralų, riebesnį, smarkiau apdorotą ir greitą maistą. Ribojant cukrų ir porcijų dydį. Įtraukiant daugiau daržovių bei lastelienos kurios kasdien reikia suvartoti ne mažiau 30 gramų.

Be to, rekomenduojama kasdien, užkandžiui suvalgyti 4 vaisius. Ruošiant valgius įtraukti daugiau (bent 400g) daržovių kad organizmas gautų reikiamą vitaminų/ląstelių kiekį. Būtinai sočiai pusryčiauti, vakarienė, atvirkščiai, turi būti lengvesnė.

Planuokite užkandžius, juos galima išdėstyti 3 valandų tarpais tarp pagrindinių dienos patiekalų.
Beveik niekam niekada nepavyksta laikytis jokio plano 100 procentų, tačiau to ir nereikia. Jeigu nukrypimai pasitaiko tik retkarčiais, jie nepavojingi. Svarbu, kad didžiają laiko dalį maitintumėmės racionaliai ir sąmoningai, bei pakankamai judėtume. Tai, ko gero, – pats geriausias būdas pakoreguoti ir netgi savotiškai kompensuoti daugeliui iš mūsų gamtos įdėtą ruošimosi badmečiui programą.

Apie autorių

Liepa Gradauskaitė

Liepa Gradauskaitė

Manęs dažnai klausia: "Liepa, ar sunku gyventi sveikai?" Atsakau, kad kartais sunku pradėti gyventi sveikiau kuomet turime daug nenaudingų įpročių. Tačiau pradėjus domėtis ir supratus, kad sveikas gyvenimas nėra vien tik draudimai ir apribojimai, bet ir pažinimas, sąmoningumo ugdymas - viskas pasidaro elementaru.

Teksto komentarai

Komentuoti