Kaip atrodo lojantis kosulys (garso įrašas)
Visuomet nesmagu kai serga vaikai, o ypač skaudu, kai jų kvėpavimo takus apima uždegimas ir kamuoja varginantis kosulys. Tokiais atvejais būtina kreiptis į gydytojus, o prasidėjus simptomams svarbu atpažinti juos ir suteikti pirmąją pagalbą namuose.
Lojantis kosulys taip pavadintas ne atsitiktinai, o būtent dėl garso kuris primena lojimą. Vakarietiškuose šaltiniuse šis garsas dažnai lyginamas su ruonio skleidžiamu garsu, nes iš tiesų yra į jį panašus.
Viršuje rasite garso įrašą kuris įrašytas klinikoje. Ši lojančio kosulio garsą įrašė mama susirgus jos 3 metų sūnui. Nustatyta diagnozė – ūmins obstrukcinis laringitas.
Dėl šios ligos atsiranda balso stygų paburkimas kuris ir nulemia simptomus. Be lojimą primenančio kosulio pasireiškia ir kiti į peršalimą ar gripą panašūs simptomai, tačiau būtent apsunkintas kvėpavimas ir speficinis kosūlio garsas išduoda apie ligos pobūdį ir atskiria ją nuo kitų panašių susirgimų.
Paprastai ši virusinė liga dažniau užpuola vaikus tarp 6 ir 18 mėnesių amžiaus, kadangi šiame amžiuje smarkiai vystosi kvėpavimo takai ir yra labiau pažeidžiami uždegimo. Tačiau retesniais atvejais ja serga ir vyresni, iki 6 metų amžiaus vaikai. Vėliau šis susirgimas mažiau tikėtinas, kadangi kvėpavimo sistema būna labiau išsivysčiusi ir tvirtesnė.
Tačiau tai visai nereiškia, kad vyresni vaikai ir suaugę žmonės yra atsparūs šiai ligai. Tiesiog susirgus simptomai gali būti šiek tiek kitokie arba sunkiau diferencijuojami. Manoma, jog vyresniame amžiuje susirgus šia liga mažiau pasireiškia apsunkintas kvėpavimas ir simptomai nesikoncentruoja ties kvėpavimo sistema arba kosulys tampa neatskiriamas nuo įprasto peršalimo.
Lojančio kosulio priepuolis naktį
Ši vidutinio sunkumo virusinė infekcija vargina savo simptomais ir turi tendenciją pasireikšti nakties metu.
Ne retais atvejais ūminiai simptomai sustiprėja būtent nakties metu, todėl svarbu žinoti kokios priemonės gali juos numalšinti. Pasireiškus naktiniam priepuoliui pediatrai rekomenduoja:
- Kreiptis į gydytoją: Negalima ignoruoti ligos ir kiekvienu atveju pasirūpinkite, kad vaiką apžiūrėtų specialistas.
- Garo terapija: Priepuoliui numalšinti galima atsukti kartšą vandenį ir pabūti su vaiku vonios kambaryje apie 15-20 minučių. Tau turėtų palengvinti kosulio simptomus ir padėti vaikui nusiraminti.
- Šalčio terapija: Išveskite vaiką pakvėpuoti vėsiu gaiviu oru. Pasirūpinkite, kad vaikas būtų tinkamai apsirengęs, jeigu lauke šalta – neužtrukite per ilgai.
- Poilsis: Laringitas – virusinė liga su kuria organizmas susidoroja pats, tačiau svarbu tinkamas poilsis ir imuniteto stiprinimas.
- Nusiraminimas: Kvėpavimo sutrikimas dažnai sukelia paniką todėl labai svaru išlikti ramiems. Jeigu nepavyksta suvaldyti simptomų ir vaikas negali tinkamai kvėpuoti – krepkitės dėl skubios medicininės pagalbos.
- Vaistai: Pasitvirtinus laringito diagnozei nerekomenduojama vartoti vaistų nuo įprasto peršalimo ir kosulio, kadangi kai kurie vaistai gali sukelti mieguistumą. Tai nėra gerai tuomet, kai vaikui reikia daugiau pastangų kvėpuojant.
Net jeigu ryte vaikas ir atrodo geriau, vis tiek rekomenduojama apsilankyti pas gydytoją tam, kad būtų nustatyta tiksli diagnozė ir paskirtas tinkamas gydymas. Be to, jokia čia pateikiama informacija negali būti prilyginama mediko konsultacijai ar patarimui.
Teksto komentarai