Naudinga Žinoti

Kaip atliekama prostatos biopsija?

Prostatos biopsijos tyrimas

Kaip atliekama prostatos biopsija?

Paprastai prostatos biopsija būna reikalinga tada, kai prostatos specifinio antigeno (PSA) kiekis kraujyje viršija normą. Kitais atvejais gydytojas gali paskirti biopsijos tyrimą esant kitoms tyrimų anomalijoms kurios galimai rodo prostatos vėžio riziką.

Nors ir kiti tyrimai gali liudyti apie esančią problemą, būtent prostatos biopsijos testas geba ne tik patvirtinti prostatos vėžio diagnozę, bet ir nustatyti ligos stadiją bei agresyvumą.

Prostatos biopsijos procedūra atliekama naudojant adatą, kuri, mėginiui paimti įvedama į prostatos liauką. Dažniausiai tai daroma per tiesiąją žarną. Procedūra gali būti aliekama paprastai, arba taikant papildomą ultragarsinę arba magnetinio rezonanso stebėjimo metodiką.

Mėginiai prostatos tyrimui

Kada daroma prostatos biopsija?

Kai PSA testas parodo neįprastai aukštą antigeno kiekį kraujyje arba rektalinio tyrimo metu nustatomos anomalijos dėl kurių reikalingi tolimesni diagnostiniai tyrimai.

Prostatos biopsija daroma norint nuodugniau ištirti priešinės liaukos audinius ir tiksliau nustatyti su prostata susijusius susirgimus. Šis tyrimas yra būtinas todėl, kad kiti tyrimai nors ir gali indikuoti prostatos ligas, tačiau joks kitas tyrimas nesuteikia tokios išsamios bei tikslios informacijos apie audinių būklę.

Be to, ši biopsija padeda nuodugniau vertinti ligos eigą ir padeda specialistams geriau parinkti tinkamą gydymo metodiką.

Taigi, yra keltas tipinių atvejų, kuomet gydytojai paskiria prostatos biopsijos tyrimą, tarp jų:

Priežastys prostatos biopsijai
Kuomet padidintas PSA kiekis kraujyje;
Kuomet pastebėti pakitimai atliekant rektalinį tyrimą;
Kuomet atliekant kitus tyrimus pastebėti mazgeliai ar guzeliai;
Kuomet transrektalinis ultragarsinis tyrimas nustatė anomaliją;
Kuomet anksčiau daryta biopsija neparodė vėžinio susirgimo, tačiau PSA lygis išlieka aukštas;

Kaip atliekama prostatos biopsija?

Ši biopsija atliekama pritaikant vieną iš standartizuotų tyrimo metodikų kurią, pagal esamą situaciją parenka konsultuojantys diagnostikos specialistai. Vienas ir plačiau taikomų prostatos biopsijos atlikimo būdų yra 12 taškų rektalinė biopsija. Pagal šį metodą yra paimama 12 mėginių taikant tokią schemą.

12 taškų prostatos biopsija

Kad būtų legviau suprasti tyrimo eigą, žiūrėkite žemiau esančias iliustracijas:

Biopsinė adata įvedama per analinę angą. Specialios adatos pagalba yra surenkama 12 pavyzdžių iš skirtingų prostatos vietų pagal nurodytą schemą.

Transrektalinė prostatos biopsija

Audinių pavyzdžiai laboratoriškai ištiriami. Tyrimų rezultatai leidžia spręsti apie tai kurioje vietoje ir kokio dydžio dariniai yra užfiksuoti.

Prostatos biopsija atliekama su MRT pagalba

Paskutiniu metu smarkiai vystosi radiologijos ir branduolinės medicinos strategija pagal kurią naudojama magnetinio rezonanso tomografija kartu su ultragarsu siekiant tiksliau ištirti vėžio židinį ir biopsiją atlikti labiau koncentruotai.Prostatos vėžys matomas MRT

Multiparametrinis MRT prostatos tyrimas taiko Pi-RADS klasifikacijos metodiką pagal kurią galima standartizuotai tirti, diagnozuoti ir vertinti prostatos vėžio atvejus. Šis metodas pirmą kartą pristatytas dar 2012 metais tačiau 2015 metais buvo atnaujintas ir patobulintas, todėl dabar dažnai vadinamas Pi-RADS v2.

 

Toks tyrimas yra pranašesnis tuo, kad mėginiai imami ne atsitiktine tvarka, o naudojantis turima vizualine informacija koncentruojami ten, kur užfiksuoti audinių pakitimai. Tai leidžia gauti vertingesnės informacijos tuo pačiu sumažinant ir pačių biopsijų kiekį.

Be to, naudojant įprastą 12 taškų biopsiją, smulkūs dariniai gali nepatekti į tyrimo mėginius, tačiau šis metodas leidžia tiksliau nutaikyti adatą ir tikslingai imti mėginius ten, kur kiti tyrimai parodė audinio pakitimus. Šis tyrimo pranašumas yra ypač vertinamas tais atvejais kuomet pacientui reikia kartoti biopsiją keletą kartų.

Kaip atliekama transperinealinė prostatos biopsija?

Transperinealinė biopsija atliekama kur kas rečiau, tai metodas kuomet biopsinė adata įvedama per odos plotą tarp sėklidžių bei išangės. Taip atliekamas tyrimas tuomet, kada įtariamas vėžys lokalizuojasi priekinėje prostatos dalyje arba tais atvejais, kuomet pacientas yra turėjęs tiesioginės žarnos operacijų.

Transperinealinė prostatos biopsija

 

Kaip atliekama trans-uretralinė prostatos biopsija?

Dar rečiau yra atliekam trans-uretralinė biopsija. Kuomet atliekama ši prostatos biopsija, adata įvedama per šlapimtakį ir taip yra pasiekiama prostata.

Transuretarinė prostatos biopsija

Ir nors biopsija yra šiuo metu geriausias žinomas metodas prostatos vėžio diagnostikoje, tačiau verta paminėti, kad apie 20% vėžio atvejų šis tyrimas gali neužfiksuoti. Kaip ir su kitais diagnostiniais tyrimais, klaidos čia yra įmanomos tiek teigiamų tiek ir neigiamų rezultatų atveju. Todėl jeigu pacientui nuolat pakartotinai nustatomas padidėjęs PSA lygis, specialistai dažnai rekomenduoja pakartotines biopsijas dėl išliekančios vėžio rizikos.

Rezultatų tikslumui padidinti dažnai rekomenduojamas anksčiau minėtas metodas, kurio metu papildomai remiamasi MRT-vizualine informacija.

Galimos prostatos biopsijos komplikacijos

Kaip ir kiti intervensiniai tyrimai, ši biopsija gali sukelti keletą nemalonių komplikacijų.

Komplikacijos Komentarai
Sudėtingas šlapinimasis (2-3 dienos) Dėl atlikto tyrimo gali atsirasti prostatos audinių paburkimas;
Infekcija Vientinė arba viso kūno infekcija (sepsis) dažniau pasitaiko tais atvejais kuomet tyrimui imama daugiau mėginių;
Nefrogeninė sisteminė fibrozė (NSF) Susijusi su MRT konstrastinės medžiagos naudojimu. Retesnė, tačiau kartais mirtina, itin pavojinga komplikacija;

Yra keletas atvejų kada neturėtų būti atliekama prostatos biopsija. Tarp jų pakliūna įvairių vaistų vartojimas, kraujotakos sistemos sutrikimai bei keletas retesnių rektalinių problemų. Todėl iškilus abejonėms būtina pasitarti su savo gydytoju.

Kaip pasiruošti prostatos biopsijai?

Pagrindinis klausimas kuris sukasi galvoje prieš prostatos biopsiją dažnai yra “Ar ši procedūra man būtina?” todėl prieš pasiryžtant prostatos biopsijai nebijokite užduoti visų Jums rūpimų klausimų ir išsiaiškinti esminių aplinkybių. Jus konsultuojančio daktaro pareiga yra tinkamai ir išsamiai supažindinti Jus su visa svarbia diagnostine informacija. Ne mažiau svarbu yra susipažinti su esamais rizikos veiksniais ir išklausyti argumentus dėl kurių yra rekomenduojama viena ar kita medicininė procedūra bei tyrimas.

Ruošiantis šiai procedūrai įsitikinkite, jog tyrimą atliekantys medikai yra tinkamai informuoti apie visas Jūsų ligas, vartojamus vaistus ir turėtas operacijas.

Procedūros metu Jūsų paprašys persirengti specialiais drabužiais. Jeigu planuojama naudoti MRT įrangą, venkite metalinių daiktų (rankinių laikrodžių, kitu aksesuarų). Po procedūros geriausiai dėvėti laisvesnes kelnes ir apatinius.

Maždaug dvi valandos iki numatytos procedūros rekomenduojama atlikti valymą su klizma. Be to, dauguma gydytojų pataria gerti tik skaidrius skysčius procedūros dienos rytą.

Jeigu galite, į kliniką atsiveskite lydintį asmenį kuris padės sugrįžti namo, kadangi medicininių procedūrų metu galite gauti nuskausminančių ar raminančių medžiagų dėl kurių laikinai sutrinka žmogaus reakcija ir pablogėja vairavimo sugebėjimai.

Apie autorių

Liepa Gradauskaitė

Liepa Gradauskaitė

Manęs dažnai klausia: "Liepa, ar sunku gyventi sveikai?" Atsakau, kad kartais sunku pradėti gyventi sveikiau kuomet turime daug nenaudingų įpročių. Tačiau pradėjus domėtis ir supratus, kad sveikas gyvenimas nėra vien tik draudimai ir apribojimai, bet ir pažinimas, sąmoningumo ugdymas - viskas pasidaro elementaru.