Mirtis

Kada atsiranda lavondėmės?

Kada atsiranda lavondemes
Kada atsiranda lavondėmės (foto)

Tamsiai raudonai-mėlyno atspalvio marmurinės dėmės yra būdingas bruožas kuomet sustojus širdžiai nutrūksta kraujotakos veikla ir kraujas nustoja judėti įprasta tvarka. Tai reiškia, kad dabar nebėra įprastai būdingo spaudimo kraujagyslėse ir kraujas užuot cirkuliavęs yra veikiamas gravitacijos.

Dauguma šaltinių sutinka, jog būtent sunkio jėga yra ta priežastis kurios veikamas kraujas juda žemyn ir kartais jau po pirmų 20-30 minučių lavono odos paviršiuje gali išryškėti lavondėmės, nors tai paprastai nutinka kiek vėliau ir užtrunka vidutiniškai 1.5 – 3 valandas.

Lavondėmės atsiranda po 1.5 – 3 valandų, tačiau kartais šiam reiškiniui pasirodyti užtenka 20-30 minučių. Žema aplinkos temperatūra atitolina lavondėmių susidaryma iki maždaug 5-6 valandų.

Paprastai lavondėmių išsidėstymą sąlygoja lavono padėtis. Kadangi pirmosiomis paromis po mirties kraujas išlieka skystoje formoje – pakeitus lavono padėti lavondėmių išsidėstymas gali pasikeisti. Kadangi sunkio jėga veikia žemyn – ant nugaros gulinčio lavono lavondėmės išsidėsto nugaroje bei šonuose arčiau nugaros. Atitinkamai stovinčio ar pakabinto lavono dėmės atsiranda apatinėse galūnėse bei pilvo apačioje.

Specifinės spalvos lavondėmės gali rodyti tam tikrą apsinuodijimo rūšį: pvz rausvai-raudonos – apsinuodijimą anglies monoksidu; vyšninė spalva – hidrocianido rūgštis.

Apie autorių

Liepa Gradauskaitė

Liepa Gradauskaitė

Manęs dažnai klausia: "Liepa, ar sunku gyventi sveikai?" Atsakau, kad kartais sunku pradėti gyventi sveikiau kuomet turime daug nenaudingų įpročių. Tačiau pradėjus domėtis ir supratus, kad sveikas gyvenimas nėra vien tik draudimai ir apribojimai, bet ir pažinimas, sąmoningumo ugdymas - viskas pasidaro elementaru.

Teksto komentarai

Komentuoti