Sveika

Juodųjų kmynų aliejus

Juodųjų kmynų aliejusJuodųjų kmynų aliejus (foto)

Mūsų regione mažai žinoma, tačiau juodųjų kmynų aliejus bei patys juodieji kmynai (Nigella Sativa) yra kultivuojami jau tūkstančius metų. Dėl savo naudos žmogaus organizmui yra smarkiai vertinamas produktas, o šių kmynų grūdelių buvo atrasta net Tutanchamono kape. Nustatyta, jog tai daugiau negu 4000 metų senumo sėklos! Be to 3000 metų senumo sėklos atrastos Australijos alpėse rodo šių stebuklingų grūdelių geografinį paplitimą bei nuoseklų žmonijos domėjimąsi augalo gydomosiomis savybėmis per kelis tūkstantmečius.

Šis aliejus plačiai vertinamas dėl antibakterinių, priešuždegiminių savybių. Juodųjų kmynų aliejus yra stiprus antioksidantas.

Ir nors egzistuoja nemažai informacijos apie juodųjų kmynų bei šio augalo aliejaus naudą, tačiau jo medicinine verte vakarietiškos, modernios medicinos atstovai susidomėjo visai neseniai. Todėl tik po to imtąsi nuodugniau tirti juodųjų kmynų aliejus panaudojimo galimybes.

Tačiau kol vieni dar tik pradeda tikrinti šio produkto panaudojimo galimybes bei galimą naudą gydant tokias ligas kaip vėžys, cukrinis diabetas, astma, artritas, hipertenzija, epilepsija, yra žmonių kurie net neabejoja jog egizstuoja juodųjų kmynų gydomosios savybės kuriomis pasinaudoti galima jau dabar.

Juodųjų kmynų aliejus yra dažnas ingredientas įvairiose Vidurio Rytų bei Indijos virtuvėse. Jis paprastai naudojamas marinavimui ir savo skoniu bei kvapu primena juoduosius pipirus, tačiau turi ir svogūnų bei raudonėlių skonio savybių todėl yra vertingas bei unikalus prieskonis.

Mūsų laikais juodųjų kmynų sėklas imtą plačiau auginti Saudo Arabijoje, Etiopijoje, Egipte, Indijoje bei Centrinėje Azijoje, Užkaukazės regione, Viduržemio Jūros regione bei Šiaurės Kaukaze. Čia tradiciniai patiekalai dažnai neapsieina be šio aštraus bei kvapnaus prieskonio.

Juodųju kmynų aliejus iš egiptoKadangi augalas tai plačiai paplitęs – jį sutiksite po daugybe pavadinimų iš kurių populiariausieji yra “juodasis kmynas” bei “juodasis kuminas” tačiau šios sėklytės iš tiesų nėra nei kmynas nei kuminas, nes pats augalas labiau giminingas lauko gėlėms “Vėdrynams” negu šiems prieskoniams.

Kokybiškas Juodųjų Kmynų Aliejus (produktas, kuriame yra maksimalus naudingųjų medžiagų kiekis) išgaunamas tik šalto spaudimo būdu. Tokį aliejų sudaro 36% – 38% Juodųjų kmynų aliejaus. Juodieji kmynai aliejaus gamybai paprastai auginami ekologiškai, be cheminių medžiagų. Pats aliejus turi žalsvai rudą atspalvį, yra sodraus kvapo bei charakteringo skonio.

Ieškodami kokybiško juodųjų kmynų aliejaus būtinai rinkitės tik šalto spaudimo produktą. Be to, patariama rinktis mažesnę pakuotę, net jeigu kaina už gaunamą tūrį bus didesnė. Taip yra todėl, kad po pirko kontakto su oru (atidarius pakuotę) šio aliejaus vertingosios savybės laikui bėgant išblėsta. Dėl šios priežasties patariama atidarytą aliejų po naudojimo tvirtai uždaryti dangteliu ir laikyti šaldytuve.

Naudodami šį aliejų nenaudokite metalinio šaukšto. Juodųjų kmynų aliejus naudojamas ne tik virtuvėje, bet ir kai kurių ligų profilaktikai bei gydymui (kaip nurodo liaudies medicina). Ir nors ši informacija yra plačiai skelbiama įvairių šaltinių, reikia atminti, jog bet kokių medžiagų vartojimas medicininiais tikslais pirmiausiai turi būti suderintas su savo gydytoju.

Įvairių ligų profilaktikai ir siekiant sustiprinti žmogaus imunitetą, juodųjų kmynų aliejus geriamas po arbatinį šaukštelį likus 15 minučių iki pusryčių. Kai kurie šį receptą patobulina užgerdami stikline vandens su ištirpintu šaukšteliu medaus. Tokios profilaktikos trukmė apie 3 – 4 mėnesiai.

turtinga juodųjų kmynų sudėtis
Riebalų rūgštys (omega3; omega-6; omega9;)
Kalcis
Beta-karotenas
Varis
Vitaminai A, D, E
Flavanoidai
Amino rūgštys
Fitosteroliai
Eteriniai aliejai
Alfa-linoleno rūgštis
Linoleno rūgštis
Oleono rūgštis
Stearino rūgštis
Palmitino rūgštis
Dihomo gama linolio rūgštis

Viename Juodųjų kmynų aliejaus šaukštelyje (arbatiniame) yra net 45 Kalorijos (Kcal), 0g angliavandenių, 5g riebalų bei 0g baltymų.

Apie autorių

Liepa Gradauskaitė

Liepa Gradauskaitė

Manęs dažnai klausia: "Liepa, ar sunku gyventi sveikai?" Atsakau, kad kartais sunku pradėti gyventi sveikiau kuomet turime daug nenaudingų įpročių. Tačiau pradėjus domėtis ir supratus, kad sveikas gyvenimas nėra vien tik draudimai ir apribojimai, bet ir pažinimas, sąmoningumo ugdymas - viskas pasidaro elementaru.

Teksto komentarai

Komentuoti