Juodasis riešutas
Juodasis riešutas – medis kurio gimtinė šiaurės rytų Amerika. Pastebėta, kad jo vaisiai ir lapai pasižymi itin aukštu polifenolio bei juglono kiekiu kurie turi antioksidantinių, antiparazitinių, antiseptinių ir kitų terapinių savybių. Verta paminėti, kad nepaisant natūralaus šio augalo paplitimo Amerikos žemyno rytuose, šį augalą galima lygiai taip pat sėkmingai auginti ir Lietuvoje. Tiesą sakant žinantys apie šio augalo naudingas savybes taip ir daro, todėl nenustebkite jeigu sutiksite ne tik botanikos sode, bet ir privačiuose soduose.
Pats juodasis riešutmedis yra priskiriamas prie pačių aukščiausių Šiaurės Amerikos medžių. Tinkamomis sąlygomis jo kamienas gali pasiekti net 2 metrų skersmenį ir ištįsti iki įspūdingo 45 metrų aukščio. Šio medžio žievė sodrios, tamsiai rudos spalvos. Nelygi, nes sutrūkinėja gana ankstyvame amžiuje. Ant kiekvieno lapkočio auga 20 smulkiai dantytų ir smailių pailgos formos lapelių nukreiptų į skirtingas puses. Šie lapeliai turi tamsiai žalią atspalvį ir siekia maždaug 8 – 12 cm ilgį, jų plotis plačiausioje vietoje yra 4 cm.
Sakoma, jog tarp Šiaurės Amerikos indėnų buvo manoma, kad juodasis riešutas yra gyvybės eliksyras. Buvo tikima juodojo riešuto nauda. Šio medžio vaisiai (riešutai) buvo naudojami gydomaisiais tiksliais bei įvairių ligų profilaktikai.
Šio riešutmedžio vaisius – riešutus dengia storas ir grubus endokarpu vadinamas sluoksnis. Patys riešutai nėra dideli, tačiau juos labai sunku išlukštenti. Riešuto kevalai gali būti juodi, rudi, su grubia faktūra ir banguotomis vagelėmis per visą lukštą išilgai.
Senesni medžiai kartais pasiekia net 50 metrų aukštį, jie pasižymi itin tankiu lapijos vainiku su stambiais lapais svyrančiais beveik iki pat žemės. Nereikia nei sakyti, jog auginant tokį medį reikia pasiruošti itin daug laisvos vietos. Amerikoje juos auginti gana populiaru, todėl selekcininkai skaičiuoja beveik 20 rūšių ir atmainų.
Populiariausios juodojo riešuto veislės:
Juodasis riešutas |
---|
Wanderlust; |
Thomas Black Walnut; |
Emma K; |
Bicentennial; |
Black walnut. 108H; |
Išvesdami naujas rūšis selekcininkai turėjo du tikslus. Vienas iš jų buvo farmacija, o kitas mediena. Pirmuoju atveju visas dėmesys buvo vaisiams, nes reikėjo sumažinti gamybos kaštus vaisių lukštenimui ir apdorojimui.
Antrasis tikslas – mediena, vertinama baldų gamyboje ir interjero dizaine. Šiuo atveju patys vaisiai neturi jokios reikšmės todėl selekcininkai siekė medienos kuri būtų pati tvirčiausia, ilgaamžiškiausia ir išlaikytų dekoratyvias tekstūros savybes.
Manoma, jog juodasis riešutas pirmą kartą pasiekė Europą 1629 metais kur jis sėkmingai auginamas ir šiomis dienomis.
Juodasis riešutas turi labai sudėtingą bei turtingą (ir dėl to unikalią, bei naudingą) sudėtį.
Maistinė vertė |
---|
Baltymai: 24%; |
Riebalai: 59%; |
Angliavandeniai: 3%; |
Krakmolas: 0.2%; |
Ląsteliena (skaidulos): 6.8%; |
Sotieji riebalai: 3.37%; |
Monosacharidai ir Disacharidai: 1.1%; |
Kalorijos: 618 kcal 100 gramų. |
Juodojo riešuto šalutinis poveikis
Gali sukelti apsinuodijimą!
Dėl juoduosiuose riešutiuose esančių aktyviųjų medžiagų, jų negalima vartoti nėščioms moterims, maitinančioms moterims, o taip pat ir vaikams. Atminkite, kad dėl bet kokių medžiagų vartojimo gydymo tikslais būtina pasitarti su savo gydytojų.
Juodasis riešutas (beja, kaip ir vynas ar juoda arbata) turi didėlį taninų kiekį todėl vartojant tinktūrą, aliejų ar maisto papildą reikia į tai atsižvelgti. Juodasis riešutas ar jo produktas gali turėti vidurius kietinantį efektą žmogui. Šį neigiamą efektą padeda sumažinti moliūgų aliejaus vartojimas.
Naudojant didesniais kiekiais (pvz po arbatinį šaukštelį tris kartus per dieną) galimų šalutinių poveikių sąrašas ilgėja, o problemos sudėtingėja. Sunkiausiais atvejais gali pasireikšti kepenų problemos (cirozė), skrandžio opaligė, hepatitas, vartojant ilgai – disbakterijozė.
Bet kokia produkcija su juodaisiais riešutais gali sukelti alergiją, ypač tiems, kurie jau turi su kitais riešutais susijusių alergijų. Todėl pirmosiomis 2 – 3 dienomis bet kokie papildai ar medžiagos su juoduoju riešutu turi būti vartojamos itin atsargiai, minimaliomis, išbandomosiomis dozėmis.
2013 metais savaitę pavartojus juodo riešuto kapsules prasidėjo kraujagyslių spazmai, vos ne iki mikroinsulto. Netrukus prasidėjo kepenų ir skrandžio uždegimas. Atsirado disbakteriozė, kurios pasekoje uždegimas praėjo pro visą virškinimo traktą. Buvo pažeista kasa, kepenys, inkstai. Sirgau mezadenitu. Trumpai tariant vos neužverčiau kojų, o prasidėjo po juodo riešuto panaudojimo profilaktikos tikslais. Patariu visiems NEGERKITE! Juodas riešutas kenkia visiems. Naivu galvoti, kad visus žudo, o Jūs liksite sveikas.
Ponia Gražina, Jūsų pasidalinimas yra aukso vertės! Aš labai tikiuosi, kad visi besidomintys Juodojo riešuto preparatais perskaitys šį komentarą ir susilaikys nuo neapgalvotų veiksmų vardan savo sveikatos.
Juk viskas ką mes valgome, tepame ar kitaip vartojame, galų gale aplinka kurioje gyvename turi žymų poveikį žmogaus organizmui. Todėl visi veiksmai turi būti labai atidžiai įvertinti.
Sakykite, o kaip Jūs susidomėjote šiuo riešutu? Minėjote, jog vartojote profilaktiškai, gal pamenate koks konkretus gamintojas ar produktas tai buvo?
Dėl vienos ar dviejų neišmanėlių niekas nepasikeis . Norite apsivalyti , naudokite troičiatka .
Aš taip pat buvau apsinuodijusi juodojo riešutmedžio kapsulėmis. Kelias dienas kankino pykinimas, baisūs skrandžio ir žarnyno skausmai.