Mityba Naudinga Žinoti

Gvazdikėlių nauda organizmui

Gvazdikėlių nauda organizmui

Gvazdikelių nauda organizmui

Greičiausiai visuose namuose, o tiksliau jų virtuvėje rasime dėžutę ar maišelį kuriame sudėti maži bei kvapnūs gvazdikėliais vadinami ir į vinutes panašūs prieskoniai. Jų išskirtinės išvaizdos bei specifinio kvapo tikrai nesumaišysite su kitais prieskoniais. Jie pagaminami saulėje išdžiovinus tropinio augalo – gvazdikinio medžio žiedų viršūnėles.

Dabar galite prisiminti bent vieną patiekalą kuriame yra gvazdikėlių, nes jie plačiai naudojami kulinarijoje, tačiau ar žinojote, jog gvazdikėlių produktų rasite ir vaistinėse? Taip, šie tamsiai rudos spalvos pagaliukai savyje slepia nepaprastai didėlę naudą žmogaus organizmui.

Štai paprasčiausias gvazdikėlių naudojimas maistui skatina skrandžio sulčių gamybą bei padeda sureguliuoti rūgštingumą. Tačiau gerosios gvazdikėlio savybės čia tik prasideda. Šiame augale esantys eteriniai aliejai patraukė net vėžio gydymo tyrimus atliekančių mokslininkų dėmesį. Paaiškėjo, jog vienas iš gvazdikėlio eterinių aliejų – eugenolas teigiamai pasižymėjo piktybynių darinių vystymosi slopinime ir pateisino mokslininkų lūkęsčius dėl galimybės naudoti vėžio gydyme.

O štai kita medžiaga – oleonolinė rūgštis irgi buvo tiriama dėl savo teigiamų priešvėžinių savybių. Tyrimo metu buvo patvirtinta, jog priešvėžinis poveikis iš tiesų yra, o pati medžiaga daro chemoterapinį gydymą dar efektingesnį. Be to, ši rūgštis turi santykinai mažą toksinį poveikį ir gali būti derinama su kitomis medžiagomis.

Be šių mokslinių publikacijų galima rasti daugybę teigiamų savybių siejamų su gvazdikėliais.

Štai liaudies medicinoje yra įvardinami tokie gvazdikėlių privalumai sveikatai:

Gvazdikėlių poveikis
* Skystina kraują;
* Įvardijamas kaip natūrali aspirino alternatyva;
* Suaktyvina imuninę sistemą;
* Turi antiseptinį bei baktericidinį poveikį;
* Tinka vartoti sergant gripu;
* Tinka vartoti gerklės ligų profilaktikai;
* Gvazdikėlio kramtymas padeda nuo viduravimo;
* Daro teigiama poveikį organizmo antioksidantams;
* Padeda sureguliuoti cukraus kiekį kraujyje;
* Gvazdikėlyje randami naudingi mikroelementai;

 

100 gramų gvazdikėlių turi:

Mikroelementai
Vario (27% rekomenduojamos paros normos)
Cinkas (21%)
Vitaminas C (20%)
Folatos (17%)
Geležis (16%)
Magnetinis (15%)

Daugybė eterinių aliejų, tarp kurių:

Eteriniai aliejai gvazdikėliuose
Eugenolas;
Kariofilenas;
Lilangenas;
Cineolis;

Galimas neigiamas gvazdikėlių poveikis sveikatai

* Negalima vartoti esant širdies, kraujagyslių ligoms bei pažeidinams, nes padidina arterinį spaudimą bei išplečia kraujagysles.
* Nepatariama vartoti menstruacijų metu, nes aktyviosios medžiagos skystina kraują, to pasekoje sustiprindamos kraujavimą.
* Daro neigiamą poveikį esant dideliam skrandžio rūgštingumui ar esant jautriam skrandžiui bei sergant skrandžio ligomis.
* Žindant, keičia motinos pieno skonį.
* Gvazdikų aliejus yra labai koncentruota bei stipri medžiaga, patekęs ant jautrios bei plonos odos gali sukelti cheminį nudegimą.
* Didesnėmis dozėmis gali sukelti alerginę reakciją.
Negalima vartoti gvazdikėlių jeigu vartojate antikoaguliantus (krešėjimą slopinančius vaistus)
* Gali turėti neigiamą poveikį vartojant su kitais vaistais.

 

 

Apie autorių

Liepa Gradauskaitė

Liepa Gradauskaitė

Manęs dažnai klausia: "Liepa, ar sunku gyventi sveikai?" Atsakau, kad kartais sunku pradėti gyventi sveikiau kuomet turime daug nenaudingų įpročių. Tačiau pradėjus domėtis ir supratus, kad sveikas gyvenimas nėra vien tik draudimai ir apribojimai, bet ir pažinimas, sąmoningumo ugdymas - viskas pasidaro elementaru.

Teksto komentarai

Komentuoti