Genų mutacijos: UGT1A1 geno (TA)n

UGT1A1 geno “(TA)n” mutacija susijusi su pasikartojančios nukleotidų sekos (timino ir adenino) ilgio pakitimu. Konkrečiai tai reiškia, kad UGT1A1 geno promotoriaus srityje yra papildoma TA sekos kopija. Ši variacija taip pat vadinama UGT1A1*28 aleliu.

UGT1A1 genas koduoja fermentą, vadinamą uridino difosfato gliukuronoziltransferazę 1A1, kuris dalyvauja bilirubino apykaitos procese kepenyse. Bilirubinas yra hemo apykaitos atliekos, kurios paprastai iš organizmo pašalinamos per tulžies lataką. Tačiau, jei bilirubino kiekis tampa per didelis, tai gali sukelti vadinamąją hiperbilirubinemiją, kuri gali sukelti odos ir akių pageltimą (gelta) bei kitus simptomus.

UGT1A1*28 alelis yra susijęs su sumažėjusiu UGT1A1 fermento aktyvumu, todėl kraujyje padidėja nekonjuguoto bilirubino kiekis ir padidėja hiperbilirubinemijos išsivystymo rizika. Taip pat žinoma, kad ši mutacija susijusi su keliomis paveldimomis ligomis, turinčiomis įtakos bilirubino apykaitai, įskaitant Gilberto sindromą ir Crigler-Najjar sindromą.