Ligos

Dvokianti sloga

Dvokianti sloga

Dvokianti sloga (ozena liga)

Liga turinti ozenos pavadinimą dar vadinama dvokiančia sloga. Tai gana retai pasitaikantis susirgimas, tačiau liga bjauri ir pacientas tikrai neturėtų bandyti susitvarkyti su šiuo susirgimu savarankiškai. Nors dvokianti sloga iš pažiūros gali pasirodyti nelabai sunkus susirgimas, tačiau jam būdingas labai klastingas uždegimas kurio metu vyksta audinių atrofija. Tai savotiška atrofinio rinito forma kurios metu susidaro šašai bei išsiskyria gleivęs nosies landoje.

Dvokiančios nosies išskyros (snargliai)Kaip sufleruoja liaudiškas ozenos pavadinimas – sergant šia liga sklinda nemalonus kvapas iš paciento nosies. Problemai išspręsti reikalingas kompleksinis otorinolaringologinis gydymas. Nustatoma speciali rutina kurios metu pacientas turi rūpintis savo nosies higiena, nosies landoje susidariusius šašus privalo mirkyti specialiais aliejiniais tirpalais. Tai gana ilga ir varginanti procedūra, džiugu bent tai, kad modernios medicinos laikais ši liga pasitaiko gana retai.

Ligos prigimtis nėra tiksliai paaiškinta, ir ją sukeliantys faktoriai gali būti tik numanomi. Pastebima, kad susirgimas labiau pasitaiko tarp suaugusių, be to yra būdingesnis moterims, o ne vyrams.

Tarp tiriamų dvokiančios slogos sukelėjų yra nurodoma:

Sergamumo faktoriai
Genetinis polinkis (paveldimumas);
Anatominė konkretaus žmogaus kaukolės struktūra lemianti polinkį į šią ligą;
Bakteriniais susirgimai (įtariamas santykis su tam tikra bakterijų rūšimi);
Patofiziologiniai mechanizmai (galimas ryšys su dažnu sinusų uždegimu);
Pagrindinė hipotezė leidžia diagnozuoti negalavimą dėl lėtinio sinusų uždegimo;

Be šių ligos atsiradimo priežasčių yra pateikiami keli riziką didinantys, bei ligą išprovokuojantys faktoriai tarp kurių:

• Žalingi įpročiai; • Kaukolės traumos; • Infekcijos; • Nusilpęs iminutetas; • Lėtinis uždegimas;

 

Liga labai pavojinga ir gali išprovokuoti negrįžtamus procesus. Dėl keratozės bei susidarančios neoplazmos paveikiamos kraujagyslės, to pasekoje ima nykti nosies pertvaros kaulinė struktūra.

Pagal ligos raidą ir progresavimą dvokianti sloga yra skirstoma į šiuos etapus:

Pradinė stadija

Liga prasideda nepastebimai ir pradžioje pasireiškia kaip reguliariai varvanti nosis. Tačiau nosies išskyros turi nemalonų kvapą. Pačiam pacientui tai nėra pastebima, kadangi liga paveikia uoslės receptorius. Pradinėje infekcijos stadijoje gali būti pastebimas bendras silpnumas, galvos skausmai, padažnėjęs nuovargis, apetito stoka, o taip pat nusilpęs gebėjimas užuosti kvapus.

Aktyvioji stadija

Stiprūs, dažnai besikartojantys galvos skausmai; Dažnas nosies kraujavimas; Gausiai susidarantys šašai bei gleivių plutelės kurias sunku pašalinti; Sunku prakvėpuoti, užuosti kvapus; Pūlingos išskyros iš nosies;

Paskutinė stadija

Kai kurie simptomai išnyksta ir pagerėja, pavyzdžiui nesiformuoja gausios išskyros, nesusidaro plutelės bei nėra nemalonaus kvapo. Nepaisant to, pacientas praranda uoslę.

Liga diangozuojama gana sudėtingai ir prireikia nemažai vizitų pas gydytoją. Tikrinama pilna paciento ligos istorija, genetiniai faktoriai bei kitos aplinkybės. Iki kol pavyksta patvirtinti šią diagnozė atmetama nemažai kitų galimų susirgimų.

Apie autorių

Liepa Gradauskaitė

Liepa Gradauskaitė

Manęs dažnai klausia: "Liepa, ar sunku gyventi sveikai?" Atsakau, kad kartais sunku pradėti gyventi sveikiau kuomet turime daug nenaudingų įpročių. Tačiau pradėjus domėtis ir supratus, kad sveikas gyvenimas nėra vien tik draudimai ir apribojimai, bet ir pažinimas, sąmoningumo ugdymas - viskas pasidaro elementaru.

Teksto komentarai

Komentuoti