Naudinga Žinoti

Cholesterolio kiekis maisto produktuose

Cholesterolio kiekis maisto produktuoseCholesterolio kiekis maisto produktuose

Kalbant apie cholesterolį reikia išvengti painiavos ir atskirti keletą dalykų. Visų pirmą reikia suprasti, kad egzistuoja keletas cholesterolio tipų.

· Pirmasis tipas – tai maistinis cholesterolis. Tai cholesterolis randamas gyvūninės kilmės maisto produktuose. Kalbėdami apie maistinį cholesterolį mes visada kalbame apie maista, t.y. apie vartojimą produktų kuriuose yra cholesterolio.

· Antrasis tipas – kraujo serumo cholesterolis. Čia mes jau nekalbame apie maisto produktus, bet kalbame apie žmogaus kūne (kraujo serume) esantį cholesterolį.

Kolkas viskas atrodo gana paprasta, tiesa? Dabar suprantate, jog yra tam tikras cholesterolio kiekis maiste, o tuo pačiu jo yra ir mūsų kraujyje. Bet kas gi tas cholesterolis?

Cholesterolis yra riebi medžiaga kuri turi šiek tiek kitokią struktūrą negu kiti maistiniai riebalai todėl organizme negali būti panaudotas energijai išgauti, kaip yra daroma su įprastais riebalais. Be to, kadangi cholesterolis nėra tirpus vandenyje į kraują jis patenka nesuskaidytas. Čia cholesterolis ir pridaro daugiausia problemų. Tačiau sakoma, jog ryšys tarp cholesterolio turinčių maisto produktų vartojimo ir cholesterolio kiekio kraujyje nėra tiesioginis.

Yra nustatyta, jog žmogaus kraujo serume esantis cholesterolis daugiausiai yra pagamintas kepenų, todėl būtina pažymėti, jog jo kiekis maisto produktuose nėra toks svarbus. Reikia suprasti, jog cholesterolis savaime nėra blogas dalykas, nes organizme jis turi savo paskirtį. Problemos prasideda tuomet, kada kepenys gamina per daug cholesteriolio. Būtent tuomet padidėja kraujagyslių bei širdies ligų pavojus.

Dietinio cholesterolio turi tokie maisto produktai kaip mėsa, pienas, žuvis, kiaušiniai, paukštiena. Kiekvieno produkto cholesterolio kiekis skiriasi, tačiau tikrai nėra reikalo imti skaičiuoti suvalgomo maistinio cholesterolio gramus ir lyginti šiuos maisto produktus.

Nors pripažystama, kad vartojant maistini cholesteroli yra tam tikras poveikis serumo cholesterolio lygiui, tačiau mokslininkai sutaria, jog šis efektas yra minimalus, ir kur kas svarbiau už maistinio cholesterolio kiekį maisto produktuose yra kiti veiksniai. Yra nustatyta, kad ne visas maistinis cholesterolis tampa serumo cholesteroliu.

Cholesterolio neturi augalinės kilmės produktai, tačiau jeigu manote, jog išmetę gyvūlinės kilmės produktus iš savo raciono būsite saugūs, geriau atsisakykite šios minties. Taip yra todėl, kad serumo cholesterolio kiekį kur kas labiau didina sotieji riebalai, o taip pat ir trans-riebalai. Būtent šių, pavojingų riebalų gali turėti daugybė augalinės kilmės produktų bei produktai kuriuos dažnai vartojame, tokių kaip bulvytės fri, margarinas, ledai, pyragai, sausainiai. Todėl būtent šių riebalų turėtumėte vengti rinkdamiesi maisto produktus. Pasižymėkite šią vietą, tai žymiai svarbiau negu cholesterolio kiekis maisto produktuose.

Dabar kai jau šiek tiek aptarėme cholesterolio prigimtį, galime pakalbėti apie dar neminėtus serumo cholesterolio tipus. Taigi, cholesterolis žmogaus organizme skirstomas į didelio tankio lipoproteinus (DTL) ir mažo tankio lipoproteinus (MTL) ir tai yra dar vienas labai svarbus aspektas kalbant apie cholesterolį. Jūs greičiausiai esate girdėję terminus “Blogas cholesterolis” ir “Geras cholesterolis”, tad būtent šie terminai ir apibūdina MTL bei DTL.

Kodėl mažo tankio lipoproteinai yra blogas cholesterolis atsakyti labai paprasta – būtent šio tipo cholesterolis yra atsakingas už padidintą širdies ligų ir kraujagyslių bei arterijų ligų riziką. Tuo tarpu gerasis cholesterolis (DTL) prisideda prie blogojo cholesterolio (MTL) kiekio sumažinimo. Jūsų maisto racionas daro įtaką MTL koncentracijai kadangi nuo to kiek suvartojate sočiųjų riebalų bei trans-riebalų bei cholesterolio priklausys MTL kiekis kraujyje.

Geriausias būdas sumažinti MTL (Blogojo cholesterolio) kiekį ir padidinti DTL (Gerojo cholesterolio) kiekį yra subalansuota, sveika mityba bei užtikrinamas žmogaus fizinis aktyvumas.

Norėdami pagerinti savo mitybą stenkites vartoti daugiau produktų kuriuose gausu ląstelienos (maistinių skaidulų). Pasirūpinkite, jog jūsų mitybos racione atsirastų pakankamai omega-3, kalio, polinesočiųjų riebalų. Valgykite daugiau vaisių bei daržovių.

Atliekant biocheminį kraujo tyrimą yra nustatomas bendrasis cholesterolis, o taip pat išmatuojamas DTL bei MTL santykis. Šios kraujo tyrimų normos svyruoja priklausomai nuo žmogaus amžiaus bei lyties. Šioje lentelėje galite pasitikrinti normas pagal savo amžių.

Apie autorių

Liepa Gradauskaitė

Liepa Gradauskaitė

Manęs dažnai klausia: "Liepa, ar sunku gyventi sveikai?" Atsakau, kad kartais sunku pradėti gyventi sveikiau kuomet turime daug nenaudingų įpročių. Tačiau pradėjus domėtis ir supratus, kad sveikas gyvenimas nėra vien tik draudimai ir apribojimai, bet ir pažinimas, sąmoningumo ugdymas - viskas pasidaro elementaru.

Teksto komentarai

Komentuoti