Naudinga Žinoti Sveikas Gyvenimo Būdas

Alijošius su degtine (Antpilas)

Alijošius su degtineAlijošius su degtine (foto)

Alavijas arba liaudiškai alijošius – gerai žinoma, išskirtinės išvaizdos kambarinė, lapinė gėlė mėsingais lapais. Liaudies medicinoje egzistuoja gasybė receptų ir patarimų kaip naudoti šį iš tiesų vertingą augalą. Jo lapai dedami ant žaizdų, gaminami įvairūs kremai, veido kaukės. Jie yra valgomi ir iš jų gaminami sirupai, gėrimai, bei egzotiškos išvaizdos kokteliai, tačiau šį kartą norime papasakoti, kaip ruošiamas alijošius su degtine.

Balkone pavyksta užsiauginti visai nemažai alijošiaus žaliavos, todėl galite išbandyti įvairius naminius receptus. Štai vienas jų, siūlo surinkti apie 1 kg alijošiaus lapų ir pasidaryti naminį antpilą (tinktūrą) degtinės pagrindu.

Jums reikės:

• 1kg alijošiaus lapų;
• Talpaus stiklainio su dangteliu;
• 1 puodelio balto cukraus;
• 0.5l degtinės;

Gamybos eiga

Nupjaukite cielus alijošiaus lapus ir juos gerai nuplaukite tekančiu, vėsiu vandeniu. Atrinkie sveikus lapus, venkite pažeistų ar pageltusių lapų. Nusausinkite lapus popieriniu rankšliuosčiu.

Alijošiaus lapai

Alijošiaus lapų fermetavimas

Nepjaustytą žaliavą reikia sudėti į nepermatomą indą arba suvynioti į foliją. Smarkiai nespauskite, kad nesulaužytumėt. Tuomet juos reikia padėti į šaldytuvą (žiemos metu tinka ir balkonas, svarbu užtikrinti apie +3°C aplinkos temperatūrą) ir palikti fermentacijai 20 – 25 dienų laikotarpiui.

Alijošius su cukrumi

Alijošius su cukrumi

Pastebėsite, jog net ir praėjus beveik mėnesiui, alijošiaus lapai išlieka žali. Tai reiškia, kad fermentacijos procesas buvo sėkmingas. Dabar žaliavą reikia smulkiai supjaustyti ir užpilti puse puodelio cukraus.

Alijošiaus lapus su cukrumi reikia šiek tiek pagrūsti arba paspaudyti, kad augalo minkštimas atiduotų šiek tiek sulčių.

Alijošius su cukrumi ir degtine

Tuomet su visu išsiskyrusiu skysčiu supilti į švarų, iš anksto pasiruoštą stiklainį. Likusį pusę puodelio cukraus supilkite ant viršaus. Dabar galite uždengti stiklainį marle arba švariu skudurėliu ir padėti į šaldytuvą dar trims dienoms.

Tačiau svarbu stiklainį laikyti tamsoje, kadangi šviesa sunaikins alijošiaus vertingasias medžiagas. Jeigu naudojate skaidrų indą (stiklainį), būtinai suvyniokite arba pridenkite jį taip, kad mišinys negautu šviesos.

Alijošius ir degtinė

Filtravimas

Praėjus trijų dienų laikotarpiui supilkite gautas sultis (sirupą) į švarų indą. Likusį minkštimą išspauskite per kiaurasamtį uždengta marle. Kelis kartus pelenkite medžiagą, kad tinkamai nusifiltruotu skysčiai.

Alijošiaus antpilas su degtine

Alijošius su degtine

Galiausiai, surinktas sultis sumaišykite su degtine ir padėkite į tamsią, vėsią vietą dar trims dienoms. Jeigu naudojate skaidraus stiklo butelį, būtinai suvyniokite jį į nepermatomą maišą ar apsukite folija.

Pagamintą alijošių su degtine (tinktūrą) reikia laikyti sandariame inde, šaldytuve, bei saugoti nuo šviesos.

Šis vaistinis skystis yra malonaus, šiek tiek salstelėjusiai kartaus skonio.

Kartais ant butelio dugno susikaupia tamsesnės nuosėdos, tačiau tai yra normalu. Rudenį pagamintas mišinys gali būti laikomas iki pat pavasario.

Kaip gerti alijošiaus sultis su degtine?

Profilaktiškai alijošius su degtine geriamas kartą per dieną, prieš valgį (20-30 min) po 1 valgomąjį šaukštą.

Sergant, galima vartoti iki 3 šaukštų alijošiaus tinktūros per dieną.

Tačiau nerekomenduojama šios tinktūros vartoti vakare, kadangi gali būti sunkiau užmigti.

Patarimas: Jeigu peršalote, bet dar neturite pasiruošę alijošiaus tinktūros, galite grynas alijošiaus sultis praskiesti šiltu, virintu vandeniu (santykiu 1 prie 1) ir jomis paskalauti gerklę.

Apie autorių

Liepa Gradauskaitė

Liepa Gradauskaitė

Manęs dažnai klausia: "Liepa, ar sunku gyventi sveikai?" Atsakau, kad kartais sunku pradėti gyventi sveikiau kuomet turime daug nenaudingų įpročių. Tačiau pradėjus domėtis ir supratus, kad sveikas gyvenimas nėra vien tik draudimai ir apribojimai, bet ir pažinimas, sąmoningumo ugdymas - viskas pasidaro elementaru.

Teksto komentarai

Komentuoti