Sveika

5 PRIEŽASTYS KODĖL VERTA VALGYTI SAULĖGRĄŽAS

Saulėgrąžų sėklosSaulėgrąžų istorija

Saulėgrąžų sėklos randamos saulėgrąžos augalo žiede. Geltonai žydinčios gėlės užaugina nedideles valgomas sėklas, kurios yra pilkos arba žalsvos spalvos ir būna paslėptos po tamsiai žaliu, pilku arba juodu lukštu.

Pasak Nacionalinės saulėgrąžų asociacijos, saulėgrąžos yra kilusios iš Šiaurės Amerikos. Yra įrodymų, kad saulėgrąžas augino indėnai daugiau nei 3000 metų prieš Kristų.
Tačiau pirmą kartą jos buvo atrastos ir paplito Europoje, vėliau išplito po Rusiją, kur buvo pirmą kartą pradėta jomis prekiauti, kaip pasėliais ir žaliava aliejui. Tik 1800-ųjų pabaigoje saulėgrąžos buvo “grąžintos” atgal į Šiaurės Ameriką, kur tapo populiaros dėl aliejaus bei gražaus žydėjimo sodelyje.

Nepaisant savo mažo dydžio saulėgrąžų sėklos yra pilnos vitaminų, mineralų bei eterinių aliejų.
Todėl saulėgrąžos yra ne tik puikus, bet ir naudingas sveikatai užkandis. Žemiau pateikiame 5 priežastis, kodėl yra naudinga valgyti saulėgrąžų sėklas.

5 Priežastys kodėl verta valgyti saulėgrąžas

1. Padeda palaikyti širdies ir kraujagyslių sveiką būseną.
Saulėgrąžų sėklose yra dvi maistingosios medžiagos, kurios palaiko širdies ir kraujagyslių sveikatingumą, tai yra, vitaminas E ir folatas (medžiaga, kuri įeina į vitamino B sudėtį).

Ketvirtadalyje puodelio saulgėgrąžų sėklų yra daugiau kaip 60 procentų rekomenduojamo vitamino E kiekio. Šis vitaminas atlieka svarbią antioksidacinę funkciją. Vitaminas E padeda neutralizuoti laisvuosius radikalus, kad būtų galima apsaugoti smegenis ir ląstelių membranas nuo patinimo bei raudonumo. Todėl nesuklyskite vertindami vitamino E naudą žmogaus organizmui, kadangi jis yra siejamas su gebėjimu apsaugoti organizmą nuo daugiau nei vienos rimtą pavojų žmogaus sveikatai keliančių ligų. Taigi, buvo įrodyta, kad folatas skatina širdies ir kraujagyslių sveikatingumą nuo gimimo iki senatvės.

2. Fitosteroliai skatina sveiką cholesterolio kiekį kraujyje.
Saulėgrąžų sėklose yra daug fitosterolių, šie turi panašias fizines savybes į cholesterolį. Po atliktų įvairių tyrimų buvo nustatyta, kad fitosterolis palaiko sveiką cholesterolio lygį organizme.

3. Saulėgrąžų sėklos yra stiprus magnio šaltinis.
Magnio trūkumas gali sukelti įvairių sveikatos problemų, kurios gali turėti įtakos širdies ir kraujagyslių, nervų bei imuninės sistemos gerovei. Žmogaus raumenims bei kaulams taip pat yra reikalingas magnis, kad šie galėtų normaliai funkcionuoti. Gydytojai jau nuo seno magnį naudojo gerinant kvėpavimo sistemos, širdies veiklą. Ketvirtadalyje puodelio saulėgrąžų sėklų yra daugiau nei 25 procentai rekomenduojamos magnio dienos normos. Magnis užtikrina apsaugą Jūsų smegenims, širdžiai, raumenims ir daugeliui kitų gyvybiškai svarbių organų.

4. Palaiko gerą nuotaiką.
Magnis esantis saulėgrąžų sėklose skatina gerą nuotaiką. Daugiau nei prieš 100 metų magnio sulfatas buvo duodamas žmonėms sergantiems depresija. Todėl šiandieninėje medicinoje magnis užima gana svarbią vietą gydant psichikos ligas.

5. Saulėgrąžų sėklose yra seleno – galingo antioksidanto ir reikalingo skydliaukės sveikatai.
Po atliktų tyrimų buvo nustatyta, kad selenas atlieka svarbią antioksidantinę funkciją bei padeda sumažinti patinimus ir paraudimus organizme. Taip pat neseniai buvo nustatyta, kad selenas atlieka svarbų vaidmenį ir palaikant skydliaukės hormonų apykaitą. Selenas taip pat yra žinomas dėl savo gebėjimo skatinti DNR reparacija (visiems organizmams būdingos cheminės reakcijos, per kurias atsitaiso pažeista ląstelių dezoksiribonukleino rūgšties molekulių sandara) pažeistose ląstelėse.

Saulėgrąžų sėklos (mix)

Saulėgrąžų sėklų maistinė vertė

Saujoje saulėgrąžų yra:
Medžiaga Kiekis RPN (rekomenduojamos paros normos)
Kalorijų 269 Kcal 13%
Angliavandenių 9.2 g 3%
Baltymų 9.6 g 19%
Riebalų 23.7 g 36%
Cholesterolio 0 mg 0%
Maistinių skaidulų 4.0 g 16%
Cukraus 1.2 g n/a
Natrio 4.1 mg 0%
Kalio 297 mg 8%
Vitaminų
Pantoteno rūgšties 0.5 mg 5%
Riboflavino 0.2 mg 10%
Niacino 3.8 mg 19%
Vitamino B6 0.6 mg 31%
Vitamino E 15.3 mg 76%
Tiamino 0.7 mg 45%
Folatų 104 mcg 26%
Mineralų
Vario 0.8 mg 41%
Geležies 2.4 mg 13%
Magnio 150 mg 37%
Fosforo 304 mg 30%
Seleno 24.4 mcg 35%
Cinko 2.3 mg 15%
Mangano 0.9 mg 45%

Saulegrazos

Išvada

Taigi, sulėgrąžų sėklos yra ne tik skanus užkandis, bet ir naudingas kiekvieno organizmui. Svarbu paminėti, kad sveikiausios sėklos yra tos, kurios yra užaugintos natūraliai, ūkiuose ir soduose. Kadangi visos saulėgražų sėklos pardavinėjamos prekybos centruose yra skrudintos ir pripildytos natrio bei kvapiųjų medžiagų.

 

Apie autorių

Liepa Gradauskaitė

Liepa Gradauskaitė

Manęs dažnai klausia: "Liepa, ar sunku gyventi sveikai?" Atsakau, kad kartais sunku pradėti gyventi sveikiau kuomet turime daug nenaudingų įpročių. Tačiau pradėjus domėtis ir supratus, kad sveikas gyvenimas nėra vien tik draudimai ir apribojimai, bet ir pažinimas, sąmoningumo ugdymas - viskas pasidaro elementaru.

Teksto komentarai

Komentuoti