Sveika

Žiedadulkės ir jų nauda

Ar žinojote, kad bičių žiedadulkėse yra beveik visos maistinės medžiagos reikalingos žmogaus organizmui. Kaip tik dėl šios priežasties Vokietijos Federalinės sveikatos taryba oficialiai pripažino žiedadulkes vaistu.

Žiedadulkėse gausu vitaminų, mineralų, baltymų, lipidų, riebalų rūgščių, fermentų, karotinoidų bei bioflavonoidų. Dėl šių priežasčių žiedadulkės yra antibakterinės, priešgrybelinės ir antivirusinės, kurios stiprina kapiliarus, mažina uždegimus, stimuliuoja imuninę sistemą ir natūraliai mažina cholesterolio kiekį kraujyje. Bičių žiedadulkėse yra daugiau baltymų nei pas bet kuriuos gyvūnus ir daugiau amino rūgščių nei tokio pat svorio kiaušinyje arba jautienoje.

Remiantis naujausiais nacionaliniais duomenimis, viena bičių kolonija suteikia nuo 1 iki 7 kilogramų žiedadulkių per metus, o per dieną yra surenkama apie 50 – 250 gramų. Žiedadulkių spalva skiriasi, nuo šviesiai geltonos iki juodos spalvos. Dažniausiai bitės žiedadulkes renka iš tų pačių augalų, tačiau kartais jas renka ir iš skirtingų rūšių augalų. Todėl nuo augalų rūšies priklauso surenkamų žiedadulkių forma, spalva, dydis bei svoris.

Bičių žiedadulkių cheminė sudėtis:

  • 30 procentų virškinamų angliavandenių;
  • 26 procentai cukraus (daugiausiai gliukozės ir fruktozės);
  • 23 procentai baltymų (įskaitant 10 procentų amino rūgščių);
  • 5 procentai lipidų (įskaitant pagrindinų riebalų rūgščių kiekį);
  • 2 procentai fenolio junginių (įskaitant flavonoidus);
  • 1,6 procentai mineralų (kalcio, fosforo, magnio, natrio, kalio, geležies, vario, cinko, mangano, silico, seleno);
  • 0,6 procentai vandenyje tirpių vitaminų ir rūgščių (B1, B2, B6 ir C);
  • 0,1 procentas riebaluose tirpių vitaminų (vitaminai A, E ir D).

8 priežastys kodėl bičių žiedadulkės yra naudingos

Žemiau pateikiame 8 pagrindines priežastis kuo bičių žiedadulkės yra naudingos.

  1. Mažina uždegimą.
    Žiedadulkių antiuždegiminis aktyvumas buvo lyginamas su tokiais vaistais kaip analginas, naproksenas, fenibutazonas. Atliktų tyrimų metu, etanolio ekstraktas parodė galingą priešuždegiminį poveikį, dėl to yra daroma prielaida, kad žiedadulkės gali būti naudojamos kaip maisto papildas ir kaip funkcinis maistas.
  2. Veikia kaip antioksidantas.
    Atlikti naujausi tyrimai parodė, kad fermentiniai hidrolizatai esantys žiedadulkėse yra naudingi pacientams, kuriems buvo diagnozuotos įvairios ligos (vėžys, širdies ir kraujagyslių ligos, diabetas hipertenzija). 2005 metais atlitkų tyrimų metu buvo nustatytas nepaprastas antioksidantų aktyvumas žiedadulkėse.
  3. Apsaugo nuo toksinio poveikio kepenims.
    Vienas 2013 metais atliktas tyrimas nustatė, kad kaštonų žiedadulkės apsaugo kepenų ląsteles nuo oksidacinio streso bei skatina kepenų gijimą po toksiškumo padarytos žalos. Atliktų tyrimų metu buvo nustatyta, kad bičių žiedadulkės yra saugi alterantyva gydant kepenis nuo įvairių ligų, bei gali padėti jas išvalyti nuo kenksmingų medžiagų.
  4. Stiprina imuninę sistemą.
    Bičių žiedadulkės turi antimikrobinių ir antivirusinių savybių. 2014 metais paskelbtas Maisto ir chemijos toksikologijos instituto tyrimas įvertino biologines savybes aštuonių pasaulyje perkamiausių komercinių bičių žiedadulkių. Visi mėginiai parodė antimikrobinį aktyvumą. Buvo nustatyta, kad bakterija Staphylococcus aureus (Auksinis stafilokokas) reaguoja jautriausiai į bičių žiedadulkes, o candida glabrata (mielė, raugas) parodė didžiausią atsparumą. Taip pat yra žinoma, kad bičių žiedadulkės gali būti puikios kovotojos su alergija, tokią išvadą padarė 2008 metais Japonijoje tyrimą atlikę mokslininkai.
  5. Tarnauja kaip maisto papildas.
    Atliktų tyrimų metu buvo nustatyta, kad tie kurie vartojo bičių žiedadulkes, turėjo didesnį vitamino C ir magnio kiekį liaukose, jie taip pat turėjo didesnį hemoglobino kiekį ir didesnį kiekį raudonųjų kraujo kūnelių. Dėl savo gerųjų savybių žiedadulkės buvo pasiūlytos vartoti vaikams turintiems apetito sutrikimų ar raidos sulėtėjimą. Bičių žiedadulkės puikiai tinka vaikams ir suaugusiesiems, kurie yra nusilpę nuo prastos mitybos, pacientams prieš ir po operacijos, gydantis nuo priklausomybės alkoholiui.
  6. Palengvina menopauzės simptomus.
    2015 metais Vokietijoje atlikto tyrimo metu buvo nustatyta, kad tiek medus tiek bičių žiedadulkių medus padėjo pagerinti menopauzės keliamus nepatogumus krūties vėžiu sergantiems pacientams. Taip pat mokslininkai pasiūlė, kad bičių žiedadulkės ir medus gali būti duodami moterims, kurių organizmas nereaguoja į alternatyvius sprendimus susidoroti su menopauzės simptomais. Beto buvo išsakytas pastebėjimas, kad žiedadulkėse ir meduje randami flavonoidai, gali padėti užkirsti kelią susirgti krūties vėžiu.
  7. Padeda sumažinti stresą.
    Dėl bičių žiedadulkių maistingumo bei tonizuojančių savybių, jos padeda pagerinti kraujo tiekimą į nervų audinį, didina protinius sugebėjimus bei stiprina nervų sistemą. Todėl žiedadulkės yra labai naudingos vyresnio amžiaus žmonėms, turintiems enregijos stoką. Net mažais kiekiais vartojamos žiedadulkės per ilgesnį laikotarpį gali padėti pagerinti nuotaiką ir fizinę ištvermę.
  8. Skatina gijimą.
    Bičių žiedadulkės gali būti naudojamos kaip pagrindinis tepalas norint pagreitinti gijimo procesą. Į žiedadulkių sudėtį įeinanti medžiaga kaempferol (veikianti kaip antioksidantas) slopina fermentų po nudegimo aktyvumą bei mažina uždegimines reakcijas ir patinimą. Žiedadulkės padeda pagreitinti kraujotaką bei drėkina odą, taip pat jos padeda išvengti infekcijos, dėl savo antimikrobinio aktyvumo. Kadangi bičių žiedadulkės yra šaltinis daugelio vitaminų bei mineralų, todėl jos gali padėti išlaikyti Jūsų odą jauną ir spindinčią. Taigi, žiedadulkės stimuliuoja visų odos ląstelių kraujotaką, padeda detoksikuoti organizmą, sumažina raukšlių atsiradimą bei pagreitina gijimo procesą.

SVARBU! Pradedant vartoti bičių žiedadulkes rekomenduojama pradėti nuo labai mažo kiekio, kadangi gali būti, kad esate joms alergiški, o vėliau vartojamą kiekį palaipsniui galima didinti.

Apie autorių

Liepa Gradauskaitė

Liepa Gradauskaitė

Manęs dažnai klausia: "Liepa, ar sunku gyventi sveikai?" Atsakau, kad kartais sunku pradėti gyventi sveikiau kuomet turime daug nenaudingų įpročių. Tačiau pradėjus domėtis ir supratus, kad sveikas gyvenimas nėra vien tik draudimai ir apribojimai, bet ir pažinimas, sąmoningumo ugdymas - viskas pasidaro elementaru.

Teksto komentarai

Komentuoti