Gerieji ir blogieji angliavandeniai – rinkitės tinkamus

Maisto produktai yra sudaryti iš trijų makro-elementų, kurie turi kalorijų: baltymų, riebalų ir angliavandenių.

1 grame angliavandenių ir baltymų yra tik 4 kalorijos, kai tuo tarpu 1 grame riebalų – net 9 kalorijos!
Todėl yra svarbu atrasti tinkamą, šių trijų maistinių medžiagų, balansą renkantis savo mitybos planą, norint užsitikrinti sveiką mitybą.

Angliavandeniai

Visi angliavandeniai turi daug cukraus, kuris galiausiai paverčiamas gliukoze ir yra pagrindinis mūsų organizmo energijos šaltinis.
Nors mūsų raumenys ir gali gauti energiją iš kitų metabolinių procesų, vykstančių mūsų kūne, tačiau smegenims reikia gliukozės, kad jos galėtų tinkamai funkcionuoti.Kaip žinia angliavandeniai būna dviejų tipų, dar vadinamų geraisiais ir blogaisiais angliavandeniais.
Jie skiriasi daugeliu atžvilgių, tačiau labiausiai – kaip greitai organizmas juos apdoroja.

  • Kompleksiniai (sudėtiniai) angliavandeniai yra nerafinuoti ir turi daugiau ląstelienos, todėl kūnas juos lėčiau apdoroja.
    (Pvz. kompleksinių angliavandenių yra: šviežiuose vaisiuose, daržovėse, pilno grūdo duonoje, pupose, ruduose ryžiuose, saldžiose bulvėse ir nesmulkintų kviečių makaronuose)
  • Paprastieji angliavandeniai turi labai mažai ląstelienos arba jos kiekis yra sumažintas gamybos proceso metu. Dėl šios priežasties organizmas juos suvirškina daug greičiau.
    (Pvz. paprastųjų angliavandenių yra: cukruje, kukurūzų ir klevų sirupe, meduje, vaisių sultyse, gaiviuosiuose gėrimuose, baltoje duonoje)

Natūraliai esantis cukrus, kaip laktozė, randama piene, arba fruktozė, randama vaisių sultyse, yra taip pat vadinami paprastaisiais angliavandeniais.

Per didelis kiekis paprastųjų angliavandenių gali sukelti svorio didėjimą, nes greitas cukraus kiekio kraujyje didėjimas skatina insulino gamybą, kurio pagrindinė funkcija yra sumažinti cukraus kiekį kraujyje, bet taip pat ir transportuoti riebalus aplink kūną.

Turbūt esate pastebėję, kad suvalgę, tarkime bandelę ar porciją makaronų, tampate dar labiau alkani. Taip nutinka dėl to, jog kai valgote paprastus angliavandenius, išskirtas insulinas sumažina cukraus kiekį kraujyje, kuris siunčia į smegenis alkio pojūtį.
O mūsų instinktas mums siunčia žinutę, kad atėjo metas valgyti, nes reikia vėl pakelti cukraus lygį kraujyje.

Tinkama mityba

Todėl yra svarbu tinkamai subalansuoti baltymų, riebalų ir angliavandenių kiekį mūsų dietoje, įtraukiant daugiau kompleksinių angliavandenių ir mažiau paprastųjų.

O tai padaryti galite pasirinkdami: pilno grūdo duoną ir dribsnius pusryčiams, ankštines daržoves (pupelių sriubą, vegetarišką čili) pietums ir daržoves, salotas, grūdus, tokius kaip rudieji ryžiai, nesmulkintų kviečių makaronus vakarienei.
Desertui rinkitės šviežius vaisius. Užkandžiams tiks švieži arba džiovinti vaisiai, grūdų batonėliai arba daržovių lazdelės.