Cholesterolis (CHOL)

Tiriant cholesterolį visada tiriami ir didelio tankio lipoproteinai (didelio tankio cholesterolis), mažo tankio lipoproteinai (mažo tankio cholesterolis) bei trigliceridai (TG) – taip vadinama lipidograma.

Šios medžiagos labai svarbios organizmo gyvybinėms funkcijoms, tačiau padidėjusi jų koncentracija yra susijusi su širdies ir kraujagyslių ligomis.

Cholesterolis yra riebaluose tirpus steroidinis alkoholis, randamas gyvūninės kilmės riebaluose ir yra viena pagrindinių kraujo plazmos lipoproteinų sudedamoji dalis. Suaugusio žmogaus organizme yra apie 150 g cholesterolio – didžiausia jo koncentracija yra smegenyse, kepenyse ir inkstuose. Cholesterolis yra visų ląstelių membranų sudedamoji dalis, tulžies rūgščių, steroidinių (antinksčių, lytinių) hormonų, D3 vitamino pirmtakas. Cholesterolio gauname su maistu, jį sintetina visos ląstelės, daugiausia kepenų. Ši medžiaga yra labai svarbi ir būtina mūsų organizmui, tačiau jau seniai nustatytas ryšys tarp cholesterolio koncentracijos kraujyje ir širdies bei kraujagyslių ligų. Iš visų biocheminių žymenų bendrojo cholesterolio koncentracijos padidėjimas kraujyje yra svarbiausias aterosklerozės rizikos faktorius. Kuo daugiau cholesterolio kraujyje, tuo didesnė tikimybė išsivystyti koronarinei širdies ligai.

Nustačius padidėjusią bendro cholesterolio koncentraciją, dažniausiai randama ir padidėjusi mažo tankio lipopoteinų koncentracija – MTL cholestrolis. MTL cholesterolis, dar vadinamas „blogasis“ cholesterolis, jautriausias rodiklis, perspėjantis apie tai kad padidėjo rizika vystytis kraujagyslių aterosklerozei. Pagrindinis MTL cholesterolio vaidmuo – pernešti cholesterolį iš jo sintezės vietų kepenyse ir žarnų gleivinėje į jo sunaudojimo ar kaupimo vietas periferiniuose audiniuose. MTL neša apie 70% viso kraujo plazmoje esančio cholesterolio.

DTL cholesterolis yra „gerasis“ cholesterolis. Bendro cholesterolio koncentracija gali būti padidėjusi „gerojo“ cholesterolio sąskaita. Tai geras požymis. Svarbiausias DTL vaidmuo – šalinti cholesterolį: paimti jį iš audinių ir pernešti į kepenis neleidžiant jam kauptis ant arterijų sienelių. Kepenyse cholesterolis naudojamas tulžies rūgščių sintezei ar šalinamas su tulžimi. Kuo didesnė didelio tankio lipoproteinų koncentracija krujyje, tuo daugiau cholesterolio bus šalinama iš organizmo.

Turintiems padidėjusią bendro cholesterolio koncentraciją svarbu nustatyti ir trigliceridų (TG) koncentraciją kraujyje. Tai svarbu vertinant ar pacientas rizikuoja susirgti išemine širdies liga bei ateroskleroze. Asmenims, turintiems mažą DTL cholesterolio ir didelę TG koncentraciją, išeminės širdies ligos rizika daug didesnė, nei tiems, kurių kraujyje šių pokyčių nėra..
Trigliceridai yra lipidai, kurie paprastai vadinami riebalais. Riebaliniame audinyje trigliceridai sudaro 60-85% jų masės. Laboratoriniu tyrimu nustatomas skirtingų trigliceridų mišinys.

Trigliceridai patenka su maistu arba sintetinami pačiame organizme (kepenyse, riebaliniame audinyje, plonosios žarnos gleivinėje, raumenyse).

Cholesterolio ir trigliceridų koncentracijos turi būti nustatomos kiekvienam asmeniui, kuriam įtariama koronarinė širdies liga, miokardo infarktas ar periferinių kraujagyslių ligos. Be to, lipidų tyrimai turi būti atliekami asmenims, kurių šeimos nariai sirgo minėtomis ligomis ir tiems, kurie turi kitų rizikos veiksnių.

Teksto komentarai

Komentuoti