Naudinga Žinoti

27 maisto produktai gerinantys smegenų veiklą (I dalis)

27 maisto produktai sveikoms, produktyvioms ir aktyvioms smegenims

Pasirūpinkime savo smegenimis!

Smegenys yra vienas iš svarbiausių organų, tačiau didžioji dalis žmonių savo smegenimis visai nesirūpina. Daug dėmesio skiriama dietoms skirtoms širdies veiklai gerinti, o tuo tarpu smegenų veiklos gerinimas yra pamirštamas. Todėl apžvelgsime 27 produktus, kurie gali padėti sveikai funkcionuoti Jūsų smegenims.

  1. Baklažanas. Ši daržovė buvo pažymėta kaip tinkamiausia gerinti smegenų veiklai, kadangi turi tam tikrų antioksidantų, kurie padeda apsaugoti smegenų ląstelių membranas. Idėja, kad žmogus jau gimsta su visomis reikalingomis smegenų ląstelėmis buvo atskleista, tačiau, kad ir kaip bebūtų yra svarbu minėtas ląsteles apsaugoti nuo sugadinimo. Baklažanas yra labai “lanksti“ daržovė, kadangi ją lengvai galima įtraukti į savo mitybos racioną, kaip garnyrą ar dalį pagrindinio patiekalo.
  2. Brokolis. Ar yra kam netiktų brokolis? Jis jau nuo seno yra žinomas savo nauda sveikatai, bet galbūt jo svarbiausias bruožas yra poveikis smegenims. Brokolyje esantis kalis padeda nervų sistemai, kuri savo ruožtu kontroliuoja smegenų veiklą. Po atliktų tyrimų buvo pastebėta, kad brokolis gali padėti prisidėti prie smegenų savaiminio gydymo sužalojimo atveju. Tai labai naudinga ir reikalinga daržovė kiekvienam norinčiam sveikai maitintis. Tačiau jei Jums borkolio skonis nepatinka galite pabandyti žiedinį ar briuselio kopūstus, jie yra iš tos pačios “šeimos“, todėl taip pat naudingi.
  3. Česnakas. Česnakas yra taip pat naudingas smegenims dėl to kad turi daug gerų medžiagų, kurios prisideda prie tinkamo smegenų funkcionavimo. Jis taip pat padeda kovoje prieš laisvuosius radikalus, kurie daro žąla smegenims ir gali būti susiję su degeneracinėmis ligomis, tokiomis kaip Alzhaimeris. Buvo įrodyta, kad česnakas gali būti veiksmingas užkertant kelią ir kovojant prieš navikus smegenyse.
  4. Avižiniai dribsniai. Padeda sumažinti cholesterolio kiekį Jūsų organizme, o tai yra gerai ne tik širdžiai, bet ir smegenims, kadangi ji padeda aprūpinti smegenis reikiamu deguonies kiekiu. Gliukozė esanti avižiniuose dribsniuose taip pat aprūpina smegenis maistingumu, tai yra didelė dalis to ko mūsų smegenims reikia kiekvieną dieną, kad jos funkcionuotų.
  5. Juodasis šokoladas. Čia turima omenyje tikrą juodą šokoladą, o ne jo mišinius ar pakaitalus. Juodasis šokoladas pagerina kraujo kiekį tekantį į smegenis. Taip pat juodasis šokoladas turi antioksidantų, kurie gali sulėtinti senėjimo procesą, įskaitant ir smegenų senėjimą.
  6. Lęšiai. Lęšiuose esančios skaidulos ir antioksidantai padeda reguliuoti kraujo cirkuliaciją į smegenis ir iš jų.
  7. Migdolai. Šie traškūs užkandžiai gali padėti Jums išvengti valgyti nesveiką maistą, kai tarp pagrindinių patiekalų jaučiate alkio jausmą. Migdoluose yra gausybė vitamino E, kuris laikui bėgant gali padėti Jums išlaikyti pažintinius gebėjimus. Šie gebėjimai apima mokymąsi, problemų sprendimą, atmintį ir dėmesio sutelkimą.
  8. Kiaušiniai. Yra keletas dalykų, kurie daro kiaušinius naudingus smegenims. Kiaušinio trynys yra ypatingai geras tai smegenų daliai, kuri reguliuoja Jūsų atmintį ir padeda prisiminti trumpalaikius dalykus, tokius kaip kur pastatėte automobilį, o tuo tarpu baltymai gali padėti išlaikyti Jūsų smegenų budrumą per dieną.
  9. Liesa mėsa. Turbūt kyla klausimas kaip liesa mėsa yra naudinga mūsų smegenims? Daugelyje mėsos gaminių esantis triptofanas gali padėti nuraminti Jūsų smegenis ir leisti ramiai miegoti naktį. Taip pat daugelis mėsos gaminių yra šaltiniai tokių vitaminų kaip B6 ir B12, kurie tiesiogiai daro įtaką smegenų neuromediatoriams ir metabolizmui.
  10. Lašiša. Lašišoje randamos Omega–3 yra naudingos smegenims, nes padeda geriau galvoti ir gali padėti užkirsti kelią įvairoms smegenų ligoms. Taip pat gali pagerinti nuotaiką, dėl ko galite tapti mažiau priešiškas ir depresuotas, jei valgysite lašišą reguliariai.

Tęsinys antroje straipsnio dalyje.

Apie autorių

Liepa Gradauskaitė

Liepa Gradauskaitė

Manęs dažnai klausia: "Liepa, ar sunku gyventi sveikai?" Atsakau, kad kartais sunku pradėti gyventi sveikiau kuomet turime daug nenaudingų įpročių. Tačiau pradėjus domėtis ir supratus, kad sveikas gyvenimas nėra vien tik draudimai ir apribojimai, bet ir pažinimas, sąmoningumo ugdymas - viskas pasidaro elementaru.

Teksto komentarai

Komentuoti